Home > Achievements > 2008

2008


CCA

2008

People Developer Standard

SAA (AES) - 2009

Joint HPB-MOE Championing Efforts Resulting in Improved School Health Award 08
(CHERISH Award 08) - Silver

Community In Bloom (CIB)
Gold

Best New Community Garden
Trophy for Best New Community Garden

My Environment Shines (20/1/08)
'My School Shines @ South West 2008'
Gold Award

Table Tennis

West Zone Pri Sch Table Tennis Competition 2008

Participation

BasketballWest Zone Pri Sch Basketball Competition 2008
Junior Boys : 4th (Qualified for Nat Inter-Sch Competition)
Senior Boys : 6th
Senior Girls : Participation


National Inter-Primary Schools Basketball Competition 2008
Junior Boys : Participant (1st Round)
SoccerSoccer Fiesta 9 A-Side Jr Div (Pri Sch) 2008
Participation

West Zone Pri Sch Soccer Tournament 2008
Participation
ODACYuhua Pri Sch Invitational (B Div) Relay
Boys (4x100m relay): 4th
Girls (4x100m relay): 2nd


49th National Inter-Pri Sch Track & Field Championships 08

A-Boys 4x400m relay: 3rd
A-Boys 4x100m relay: 3rd
A-Boys 400m: 6th
A-Boys 800m: 8th & 14th
C-Boys 200m: 5th
D-Boys 600m: 13th
A-Girls 100m: 2nd & 5th
A-Girls 200m: 6th & 7th
BadmintonWest Zone Pri Sch Badminton Tournament 2008
Participation

PILOT Pen Individual Badminton Championships 2008
Participation
Swimming49th National Inter-Pri Sch Swimming Championships 08
Participation
Golf1st National Inter-Pri Sch Handicap PC Golf Championships 08
M Hariharan: Bronze (Individual) & Merit (Team)
Kim Dae Nyeon: Representation (Individual) & Merit (Team)
Sean Ng Min Jie: Representation (Individual) & Merit (Team)
Dora Law Yan Yi: Representation (Individual) & Merit (Team)
Izabel Lee: Representation (Individual)
Karate
Brass BandSYF 2008
Bronze
Chinese Orchestra 
SYF 2008
Bronze
ChoirSYF 2008
Silver

ABRSM Choral Examination
Distinction

Orientale Concentus - 21st Century Choral Festival 08
Suzhou, People's Republic of China

Silver Diploma 'B' Grade
BalletSYF 2008 (International Dance)
Silver
Chinese DanceSYF 2008
Silver
Indian Dance SYF 2008
Silver
Malay Dance SYF 2008
Silver
Violin Ensemble SYF 2008 (String Ensemble)
Silver
Drama Club9th Digital Media Awards
(Pri Drama Category)

Silver
Art & Craft 
Green Club Sniff the Green' Competition organized by CapitaLand @ Plaza Singapura
Participation

National Environment Quiz 2008
Participation

8th SEF Oratory Competition 08
Bronze

3rd National Inter-Primary School Green Competition 08
2nd

Video Clip Competition 08 - "Litter-free Environment"
(Collaboration with IT Club & Drama Club)
5th

NEA Environment Champion Workshop 08
Best Group Award

Community In Bloom (CIB)

Gold

Best New Community Garden
Trophy for Best New Community Garden
MindSports 60th National Sch Indv Chess Championships 08
Under 7 - 13th & 10th Position
Under 11 - 16th & 25th Position
Under 13 - 19th Position


6th Lim Boon Heng Scrabble Cup Championships 08
8th & 13th Position

Shoutan Cup Weiqi Competition 08
Participation

RAPID (25 min) Chess Tournament 08
Jr Category - 7th, 8th & Consolation (Lady)
Jr Category Under 7 - Merit
Others - Younger Player Award (2 recipients)


4th World Schools Chess Championships 08
Iskandar Abdullah - Team Medal Gold (First) (Open Under 13)
Nazrul Ariq & Abdul Rahman Ishak - Certificate of Participation


Masagos Cup National Day & Pesta Sukan Weiqi Tournament 08
Participation
Robotics Club NXT Challenge @ Robofest 08
Champion (Elite 5)
1st Runner-Up (RoboStorm)


W3 Robotics Challenge 08
1st in Programming Award
IT Club VR-10 Competition 08
Participation
Brownies


Scouts

Frank Cooper Sands 2007
Gold

Jurong District Field Day 08
2nd

JSLA
MathsRaffles Institution Primary Mathematics World Contest (RIPMWC) 08
Certificate of Credit - Wee Yi Xiang 6B

W7 Cluster Math Carnival 08
Sudoku Competition (Primary) - 1st (2 pupils)

Singapore Mathematical Olympiad Competition for Primary Schools 08
Bronze - Loh Mei Wen 6E
Science2008 International Competitions for Schools by EAA of UNSW
High Distinction - Science (11 pupils)
Tamil LanguageTamil Language Oractorical Competition
Thomson CC - VENKATESAN MADHUMITHA (3rd),
Tamil's Writer's Society - A K R THAWFIQA BANU (Finalist),
Telok Blangah CC - S RAGUMAYURAN (4th), 
West Coast CC -  SUDHARSHAN (3rd), MADHUMITHA (Consolation), RAGUMAYURAN (3rd)

Singing Competition @ West Coast CC
Consolation

W1/W7 Cluster Competition
Consolation

Neenga Antha Star
Winner

Vasantham Challenge (Pri Category)
2nd - S Rajragavan (4E)
3rd - R Jaivikash (4E)
English Language National Spelling Competition 08
Participation

National Essay Writing Competition 08
Henry Choong - Consolation

22nd YMCA Plain English Awards (PESA)
Jarrell Ng - Bronze Honour Roll
SSNE
TAF
Others