Home > Achievements > 2010

2010


Category
CCA Competition / Event
Achievements

SPORTS

&

GAMES

Basketball SPSSC  West Zone  Inter-Primary  School  Basketball Tournament 2010 Participation
Soccer SPSSC  West Zone  Inter-Primary  School  Soccer Tournament 2010 Junior Boys - 5th

Senior Boys - Participation
Table Tennis SPSSC  West Zone  Inter-Primary  School  Table Tennis Championships 2010 Participation
ODAC Yuhua Pri Sch Annual Athletics Meet Invitational Relay '10 4x100m Boys - 1st & 2nd
4x100m Girls - 1st
51st National Pri Sch Track & Field Championships '10
  • A Girls Divisional Championship - 4th
  • A Boys 100m - 3rd
  • A Boys 200m - 5th
  • B Boys 100m - Semi-finalist
  • B Boys 1500m - 16th
  • A Girls 100m - 4th
  • A Girls 200m - 5th & 7th
  • A Girls 300m - 4th
  • A Girls 600m - 1st & 4th
  • D Girls 100m - Semi-finalist

OTHER

SPORTS

Swimming 51st National Pri Sch Swimming Championships '10 Participation

AESTHETICS

Brass Band Band Exchange Programme @Compassvale Primary School Performance
Brass Band Exchange Programme @ Xingnan Pri Sch Performance
Singapore Youth Festival @Singapore Conference Hall Brass Band - Silver Award
Chinese Orchestral Singapore Youth Festival @Singapore Conference Hall   Chinese Orchestra - Gold Award
Violin Ensemble Singapore Youth Festival @Republic Polytechnic Cultural Centre String Ensemble - Gold Award
Choir Choir Exchange Programme @ Henry Park Primary School Exchange Programme
Singapore Youth Festival @Victoria Concert Hall Choir - Bronze Award
Chinese Dance Singapore Youth Festival @UCC Chinese Dance - Gold Award
Indian Dance 19th Indian Cultural Festival '10 @ Boon Lay CC Performance
Singapore Youth Festival @UCC Indian Dance - Silver Award
Malay Dance Singapore Youth Festival @UCC Malay Dance - Silver Award
Ballet Singapore Youth Festival @UCC Ballet - Gold Award
Drama Club Wits & Words 2010 - Preliminary Round Top 20 school

CLUBS

&

SOCIETIES

ELDDS Schools Digital Media Awards 2010 1 Gold award
1 Silver award
1 Merit award
MindSports 62nd National Schools Individual Chess Championship 2010
Green Club Inter Primary-school Green Game Competition at Commonwealth Sec Sch 1st & 3rd
Digital Art Competition held at Commonwealth Sec Sch 2nd
Robotics Club Robofest 2010 2 Gold awards - Best Mechanical & Best Programming

UNIFORMED

GROUPS

Scouts Frank Cooper Sands Award Silver
OTHERS Performing Arts DanceWorks! 2010 (Anti-Drug Dance Competition) Participation
Aesthetics Odyssey of the Mind @ ACS(I)  Participation
TAF River Valley High School Health Carnival '10 for Team FIT pupils Participation
Mathematics RI Math World Competition
Singapore Mathematical Olympiad for Primary School 2010 @ Hwa Chong Institution Round 2
Singapore Mathematical Olympiad for Primary School 2010 @ Hwa Chong Institution Round 1 
West Zone Centre of Excellence (Math) - Mathematical Olympiad Talent Quest 2010 Individual (Games & Puzzles) - Champion
SCHOOL
'My School Shines @ South West' Gold

People Developer Standard (PDS) Attained 2008-2011

Sustained Achievement Award (SAA) (Aesthetics) 4h Award

Joint HPB-MOE Championing Efforts Resulting in Improved School Health Award (CHERISH Award) Silver

Green Audit Awards 08/09  Lotus Award

National Education Development Award Attained

Character Development Award Attained

MOE Innergy Award 2009 Commendation Award

Community Chest Children's Day Appeal 2010 Top 20 Fund-raiser School for 2010