Home > Programme > Co-Curricular Activity (CCA)

Co-Curricular Activity (CCA)

CCA Deployment 


Category No CCA Teachers
in
charge
Time Projected No. of Students Day
Sports
and
 Games
1 Basketball
Mr Daniel Wee (1st IC) 
Mdm Rina Toh (2nd IC) 
Mrs Chin Mau Kin 
Ms Desiree Ang
Mdm Cheong Su Fang
3pm  to 5pm 40 Thurs
2 Badminton
Mr Zailany Findy (1st IC)
Mr Lim Daw Wee (2nd IC) 
Ms Koh Ai Peng
Mr Andrew Lee 
Mdm Nur Fadzilla 
Mdm Noorkiah
Mrs Stella Tan
50 Tues
3 Football
Mr Halimi Ahssan (1st IC)
Mr Mohd Kamarudin (2nd IC)
Mr Pua En
Mr Vikneswaran Nagarajan
50 Mon
4 Netball
Ms Esther Tham (1st IC) 
Mrs Katherine Leong (2nd IC) 
Ms Lee Pei Sze 
Mrs Raj Navamani
40 Tues
5 Floorball
Mr Melvin Koh (1st IC)
Mdm Catherine Or (2nd IC) 
Mrs Eunice Chew
Mrs Koh Qiuwen
40 Thurs
6 Track and Field
Mr Mohd Kamarudin (1st IC)
Mr Ayatollah Khomeini (2nd IC)
Mr Melvin Koh 
Mr Ravi
30* Tues
Performing
 Arts
7 Percussion Ensemble
Mrs Marilyn Furukawa (1st IC)
Mrs Sueann Kong (2nd IC)
Mdm Amilia Baba      Mdm Nurul Fadilah
40 Thurs
8 Guzheng Ensemble
Mrs Rosalind Chin (1st IC)
Mr Wee Wei Min (2nd IC) 
Mdm Huang Yan
Ms Wang Dongchen 
Ms Kirk Bee Har
30 Thurs
9 Choir
Miss Yvonne Zheng (1st IC)
Mdm Sim Chui Ha (2nd IC)
Ms Eunice Yeo
Miss Sim Shan Ting
40 Tues
10 Modern Dance
Miss Ho Meiling    (1st IC)
Miss Rose Marianne (2nd IC)
Mdm Er Wei Lin
Mdm Angela Tang
50 Thurs
11 Cultural Dance
Miss Jeevetha Manimaran (1st IC)
Mdm Sarimah Sainin (2nd IC)
Mdm Lydia Song
Mrs Josephine Rama
Mdm Nur Hanisah
50 Tues
Clubs 12 Robotics 
Mdm Nurul Husna (1st IC)
Mdm Zhang Sihan (2nd IC)
Mdm Jane Yong
Mr Billy Tan
50 Tues
13 Art and Crafts
Miss Corinna Lam (1st IC)
Mrs Sheila Gerad (2nd IC)
Mdm Siti Aishah Jamail
Ms Chindikasari
40 Thurs
14 Digital Media
Miss Mandy Wong (1st IC)
Mdm Ho Wei Lin (2nd IC)
Mdm Faridah Beham
Mrs Maalini Chelvaretnam
Mdm Noraidah
40 Thurs
15 Environmental Science
Mr Yeong Hoong Munn (1st IC)
Mrs Wendy Looi   (2nd IC)
Mdm Chuliet Ang
Mdm Syafiqah Ryaihanny
30 Tues
16 Outdoor Adventure 
Mr Ayatollah Khomeini (1st IC)
Mrs Doreen Kieu (2nd IC)
Miss Teng Pei Fang
Mr Hakim
30 Tues
Uniformed
 Groups
17 Girl Guides (Brownies)
Mrs Tan-Pek Ming Rang (1st IC)
Miss Norashikin Hambali (2nd IC)
Mdm Asfilah Ariffin
Mdm Rohani Mafot
Mrs Liza-Ismail
50 Tues
18 Scouts
Mr Mohd Fairoz (1st IC)
Miss Ang Xin Yi (2nd IC)
Mr Cai Jiansheng
Mrs Janet Chua
Mr Chen Zhuangwei
50 Tues